بهترین کفپوش های بیمارستانی

بهترین کفپوش های بیمارستانی

بهترین کفپوش های بیمارستانی کدام هستند؟

انتخاب یک کفپوش مناسب برای بیمارستان کار چندان آسانی نیست. کفپوش بیمارستانی باید هم از لحاظ بهداشتی کاملاً مناسب باشد و هم نگهداری و دوام آن هزینه زیادی را در بر نداشته باشد. انتخاب یک کفپوش خوب باعث می شود که صدای محیط نیز تا حدود زیادی کم شود و محیط بیمارستان را برای بیماران آرام و ساکت نماید. انتخاب یک کفپوش مناسب باید با دقت انجام شود. از این قضیه نمی توان به راحتی گذشت، زیرا کفپوش ارتباط مستقیمی با میزان کیفیت خدمات دهی بیمارستان ها دارد.

از تمیزی و پاکیزگی و دسترسی به امکانات مختلف بیمارستان ها گرفته تا سخت افزارهای مورد استفاده در بیمارستان ها و ایجاد یک فضای درمانی مناسب؛ بیمارستان ها با نیازها و تقاضاهای روزانه بسیاری رو به رو هستند. در این میان، کفپوش بیمارستان ها نیز از این قاعده مستثنی نیست و کفپوش جزء حیاتی این مراکز درمانی است. در این مقاله، به شما نشان خواهیم داد که چه گزینه هایی به عنوان کفپوش برای بخش های مختلف بیمارستان شما موجود هستند و به بررسی نیازهای اصلی و کلیدی کفپوش این مراکز خواهیم پرداخت. زمانی که می خواهید برای بیمارستان یک کفپوش انتخاب کنید بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید.

سه نکته مهم در مورد نظافت و دوام کفپوش های بیمارستان

شما به عنوان یک مسئول بیمارستان، باید از میزان اهمیت مکانی پاکیزه و راحت برای بیماران و همراهان آنان به خوبی آگاه باشید. چنانچه کفپوش های بیمارستان به نظر کثیف و یا پوسیده برسند، نمای کلی تشکیلات شما زیر سؤال می رود و این بدان معناست که شما باید نهایت تلاش خود را برای دوام کفپوش های بیمارستان خود به خرج داده و آن ها را عاری از لکه و آلودگی نگه دارید.

در اینجا چند نکته ی مهم در خصوص انتخاب و نگه داری کفپوش های بیمارستان در بهترین شرایط را به شما یادآوری می کنیم. با به کارگیری این نکات مطمئن باشید که صاحب محیطی پاکیزه و دلچسب خواهید شد، به گونه ای که مراجعه کنندگان شما از سپری کردن اوقات خود در این بیمارستان نهایت رضایت و آرامش را خواهند داشت.

مقاوم در برابر لیز خوردن

کفپوشی که انتخاب می کنید باید به اندازه کافی ضخیم و از بافتی منسجم تشکیل شده باشد تا افراد به راحتی بتوانند روی آن راه بروند و خطر لیز خوردن و افتادن به هیچ عنوان وجود نداشته باشد. علاوه بر این کفپوش باید به گونه ای باشد که سطح آن کاملاً یک دست و بدون برآمدگی و برجستگی باشد تا افراد بتوانند به راحتی بر روی آن قدم بزنند.

اصول بهداشتی

کفپوشی که برای بیمارستان ها و مراکز درمانی استفاده می شوند باید نسبت به گسترش میکروب ها و عوامل بیماری زا بسیار مقاوم باشد. همچنین این کفپوش باید به صورتی باشد که به راحتی قابل تمیز کردن و قابل ضدعفونی کردن باشد.

جذب صدا

از آنجایی که در بیمارستان، بیمارها تمایل دارند در مکانی آرام استراحت کنند و دکترها یا پرستارها باید روی کارشان به خوبی تمرکز کنند؛ بسیار مهم است کفپوش انتخابی نسبت به جذب صدا از کیفیت بالایی برخوردار باشد و از انعکاس صدای محیط تا حد زیادی بکاهد و محیط بیمارستان را برای بیماران آرامش بخش نماید.

جذب صدا

نرمی کفپوش

اگرچه در بخش های قبلی اشاره شد که کفپوش بیمارستانی باید زیاد لیز نباشد اما کمی نرمی برای آن مهم است. نرمی کفپوش کمک می کند در صورتی که کسی زمین خورد آسیب جدی نبیند. کمی لطافت و نرمی برای کفپوش مهم است؛ زیرا کمی کبودی بهتر از شکستگی پا یا دست خواهد بود. این مورد برای پرسنل بیمارستان مهم است چرا که آنها مدام در حال رفت و آمد هستند؛ بنابراین کفپوش باید کمی نرم باشد تا سریع راه رفتن بر روی آن را تسهیل نماید. همچنین برای بیماران مهم است که روی کفپوشی پا بگذارند که علاوه بر ایمن بودن راه رفتن بر روی آن آسان است. کفپوش بیمارستان باید به گونه ای باشد که به راحتی و به سرعت نصب شود. همچنین دوام و نگهداری آن هزینه بر نباشد.

کفپوش ها باید ضد لغزش باشند به صورتی که حتی اگر مایعات روی آن ریخته شود افراد و اجسام روی آن لیز نخورند. این موضوع برای بیمارستان های پرتردد و بیمارانی که دارای معلولیت هستند بسیار حائز اهمیت می باشد.

نرمی کفپوش

زیبایی کفپوش

زیبایی کفپوش به مراجعه کنندگان و پرسنل بیمارستان حس خوبی را القا می کند و آرامش را در آنها دو چنان می نماید. رنگ و طرح کفپوش باید به گونه ای باشد که علاوه بر زیبایی محیط، احساس آرامش و اطمینان را در همه افزایش دهد. علاوه بر این باید تداعی کننده محیطی تمیز و حرفه ای باشد. در یک کلام طراحی، رنگ و جنس کفپوش باید برای کلیه پرسنل و بیماران خوشایند و آرامش بخش باشد. علاوه بر این، کفپوش باید نور محیط را تقویت کند و نور به زیبایی انعکاس یابد.

بهترین انتخاب های کفپوش بیمارستانی بر اساس محیط نصب

زمانی که بحث انتخاب کفپوش برای بیمارستان پیش می آید باید به این نکته توجه داشت که بیمارستان فضایی بزرگ دارد که از بخش های مختلفی تشکیل می شود. هر بخش دارای ویژگی های مختص خود می باشد بنابراین، بهتر است برای هر بخش از این فضای بزرگ کفپوش مخصوص به خود را انتخاب نمود. در ادامه با مناسب ترین کفپوش ها برای هر بخش از بیمارستان آشنا خواهیم شد:

ورودی ساختمان

کفپوش ورودی ساختمان بیمارستان باید جلوه ای خاص داشته باشد گویی به مراجعه کنندگان خوش آمد می گوید. زیرا در بدو ورود مراجعه کنندگان به چشم می آید و نشان می دهد که چقدر تسهیلات بیمارستان مناسب خواهد بود. ورودی های بیمارستان بیشترین حجم رفت و آمد را به خود خواهند دید بنابراین، بهتر است برای این بخش از بیمارستان کفپوشی انتخاب شود که علاوه بر زیبایی از دوام قابل قبولی برخوردار باشد. شاید بهترین انتخاب برای ورودی بیمارستان کفپوش هایی از جنس وینیل لوکس باشد. این کفپوش ها علاوه بر این که جلوه ای بسیار چشم نواز دارند بسیار مقاوم و با دوام هستند. نگه داری از این نوع کفپوش به راحتی انجام می گیرد و برای مدت زمان طولانی سالم باقی می ماند.

ورودی ها اولین مکان هایی هستند که بیماران، خانواده آنها و عیادت کنندگان در بیمارستان می بینند. در ورودی بیمارستان، نگهبانان، بخش های مختلف خدماتی ساختمان را به مراجعان نشان می دهند و این بخش از ساختمان پر رفت و آمدترین بخش ها است. در این بخش کفپوش مورد استفاده باید از دوام بالایی برخوردار باشد تا نوع طراحی شما را برجسته ساخته و اولین اثر مثبت و قوی را بر دیگران بگذارد.

پیشنهاد ما برای کفپوش ورودی بیمارستان ها terrazzo (موزاییک سنگی مرمرنما) و ( luxury vinyl tile (LVT (کاشی های وینیل لوکس) است. موزاییک گزینه ای فوق العاده با دوام بالاست که حداقل نگهداری را نیاز دارد و برای دهه ها می توانیم از آن استفاده کنیم. این کفپوش در برابر چرخ های دستی کیفیت خود را به خوبی حفظ می کند و در حال حاضر از مواد قابل بازیافت با کیفیت بالا درست شده و در دسترس است. کاشی های وینیل لوکس همین اندازه دوام دارند و حتی چند کاره هستند.

کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان گزینه ی خوبی برای کفپوش های بیمارستانی محسوب می شوند. جنس این کفپوش ها آنتی باکتریال هستند و به دلیل وجود مواد شیمیایی در آن میکروب و آلودگی را به هیچ عنوان جذب نمی کنند. به راحتی تمیز می شوند و برای مراکز درمانی پرتردد بسیار مناسب هستند. این نوع کفپوش ها کاملاً یکدست هستند و هیچ درزی را بر جای نمی گذارد. بی درز بودن نکته بسیار حائز اهمیتی است زیرا از نفوذ ذرات ریز آلوده و تجمع آنها جلوگیری می کند.

پیشنهاد ما برای کفپوش ورودی بیمارستان ها

راهروها و کلینیک ها

راهروها به عنوان شاهرگ هایی هستند که بخش های مختلف یک بیمارستان را به دیگری متصل می کند. راهروها حجم زیادی از رفت و آمد را در طول روز خواهند داشت. راهروها معمولاً در طول شبانه روز مملو از جمعیت هستند و حجم بالایی از برانکاردها، ویلچرها و دستگاه های بیمارستانی در راهروها تردد خواهند داشت. نصب کفپوش در راهروهای بیمارستان باید با سرعت زیادی انجام شود تا کمترین مزاحمت را برای بیماران و پرسنل ایجاد کند. بهتر است کفپوش های راهروها از جنس لاستیک یا وینیل باشند تا بتوانند در برابر این حجم از رفت و آمد مقاومت داشته باشد و بر روی آن خراشی ایجاد نشود و ردی از تردد باقی نماند. همچنین بهتر است کفپوش ها از طرح های واضحی باشد تا از استرس پرسنل و بیماران بکاهد. معمولاً کفپوش های لاستیکی با طرح هایی از چوب یا سنگ در بازار موجود هستند.

راهروها شریان اصلی بیمارستان هستند و افراد مختلف 24 ساعته در آنها رفت و آمد دارند. در این بخش از بیمارستان حجم بالای رفت و آمد چرخ های دستی مثل چرخ حامل تجهیزات مختلف بیمارستان، برانکارد و تخت بیمار، چرخ حاوی دارو و صندلی های چرخ دار را شاهد هستیم. برای این که میزان خرابی را به حداقل خود برسانیم، کفپوش راهروها را باید فوراً نصب کنیم و کفپوش مورد استفاده باید از دوام بالایی برخوردار باشد تا نگهداری از آن به حداقل برسد. کفپوش های طرح دار با رنگ های زنده می توانند برای نشان دادن راهروها مورد استفاده قرار گیرند و بدین وسیله بخش های درمانی و مراقبتی را مشخص کنند. کفپوش کردن راهروها می تواند در کاهش میزان استرس و فشار موثر باشد و با طراحی علمی خود در روند درمانی بیماران تاثیر گذار باشند.

کاشی های وینیل لوکس و کفپوش های لاستیکی دو گزینه محبوب و رایج برای کفپوش بیمارستان ها هستند که تمامی این کارکردها را دارا هستند. نصب هر دو زمان بر نیست چرا که از قبل چسب مخصوص نصب در پشت این کفپوش ها قرار داده شده است. هر دو گزینه می توانند روکش محافظ داشته باشند که در برابر خراش و ضربه مقاومند و فرآیند نگهداری آنها کاهش می یابد. هر دو کفپوش در بافت ها، رنگ ها و طرح های مختلف توزیع می شوند. کاشی های وینیل لوکس به طور خاص همان کیفیت بافت های طبیعی ظریف مثل چوب، سنگ و غیره را دارند ولی مقاومت و قیمت آنها پایین تر از مواد سنّتی به کار رفته است.

راهروها و کلینیک ها

نصب جدول کامل برنامه های نظافت

وقتی در حین نظافت روزانه با لکه هایی روی کفپوش بیمارستان مواجه می شوید، به منظور حفظ دوام آن باید نظافت اساسی تری را اعمال کنید. تعداد دفعات نظافت به میزان شلوغی بیمارستان بستگی دارد. معمولاً بیمارستان های شلوغ این کار را هفته ای یک بار انجام می دهند، در حالی که برای بیمارستان های کوچک تر نظافت هر 10 روز یک بار کفایت می کند. همان زمانی که برای نظافت کفپوش های بیمارستان برنامه ریزی می کنید. ارائه مکانی پاکیزه و راحت برای اقامت بیماران، و اطمینان از وضعیت مناسب فرش های بیمارستان از اهمیت بالایی برخوردار است. با مد نظر قرار دادن این نکات، وضعیت کفپوش های شما همیشه در بهترین وضعیت ممکن قرار خواهند گرفت.

نصب جدول کامل برنامه های نظافت

اتاق های اورژانس و عمل جراحی

اتاق های عمل و اورژانس باید به شدت ضدعفونی شوند و 24 ساعت شبانه روز قابل استفاده باشند. آنچه مورد نیاز است مواد سازنده ای است که تمیز کردن آنها را آسان کند و پاکیزگی را برای محیط به ارمغان آورد. استفاده از کفپوش های ظریف و نصب صحیح آنها گرد و غبار و مواد لغزنده زیر کفپوش را از بین می برد.

کفپوش های رزین بهترین گزینه برای این مکان هاست. وقتی که درباره مزایای این کفپوش صحبت می شود، باید توجه داشته باشیم که کفپوش رزین اگر به خوبی نصب شده باشد می تواند دوام، ایمنی و انعطاف را تضمین کند. لازم به ذکر نیست که این کفپوش ها از بهداشتی ترین مواد ساخته شده اند و در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند. دقیقاً مثل تمیز کردن سطح کانتر آشپزخانه، می توانیم خیلی راحت با دستمال روی آنها را تمیز کنیم و موادی که روی آنها می ریزد هیچگاه زیر کفپوش نمی روند. کفپوش های رزین یکی از محبوب ترین و رایج ترین کفپوش ها از نظر زیباشناسی نیز هستند و طیف گسترده ای از طرح ها را در بر می گیرند و مشتریان می توانند حتی سلیقه شخصی خود برای طراحی آنها را اعمال کنند. از هر طرحی می توان در کفپوش های صنعتی از جنس رزین استفاده کرد.

بلاگ های اخیر

آخرین بلاگ وندور لیست ایران