(Mall) مجتمع تجاری یا

(Mall)   مجتمع تجاری یا

ظهور ابر ساختمان هایی به نام متجمع تجاری

طی دهه های اخیر، مجتمع های تجاری در قالب تعاریف و اشکال گوناگون، وارد دایره لغات شهرنشینان امروزی شده است و رفته رفته جای بازارچه های قدیمی و پاساژهای کوچک را در فرهنگ شهروندی کم رنگ نموده اند. یکی از موفقیت های عمرانی هر شهر در گرو ساخت مجتمع های تجاری مدرنی هستند که از اصول معماری استاندارد پیروی می کنند و بستر مناسبی برای تجارت و رونق اقتصادی فراهم می کنند.

مجتمع تجاری با نام مال (Mall) در زبان انگلیسی به معنای مرکز گشت و گذار می باشد که مردم به هدف خرید به این مکان ها مراجعه می کنند. مجتمع های تجاری که امروز می شناسیم در اویل قرن بیستم میلادی متولد شدند و از آن زمان چنان رشد فزاینده ای داشتند و نه تنها برای خرید بلکه به مکانی برای تعاملات فرهنگی و اجتماعی نیز تبدیل شده اند.

مرکز بین المللی مجتمع های تجاری انواع مراکز خرید تجاری را این گونه معرفی نموده است

انواع مجتمع های تجاری

مجتمع تجاری منطقه ای (regional shopping mall)

به مراکز تجاری اطلاق می شود که حداقل 37 هزار متر مربع زیر بنا داشته باشند و دارای فروشگاه های بزرگی هستند. همچنین این مراکز ترکیبی از فعالیت های تجاری عمده را تحت پوشش قرار می دهند.

مجتمع تجاری فرا منطقه ای (superregional shopping mall)

به مراکز تجاری بزرگی که بیش از 74 هزار متر مربع مساحت داشته باشد و از فروشگاه های متعدد با تنوع بیشتر و جلوه ای مدرن تر برخوردار هستند. معمولاً هزاران نفر در طی یک ماه در این مجتمع ها رفت و آمد می کنند.

توجه داشته باشید که یک مجتمع تجاری باید از فاکتورهایی کلیدی برخوردار باشند تا بتواند در بازار رقیبان خود کامیاب شود و محبوبیت خود را حفظ نماید:

موقعیت مکانی و قابلیت دسترسی

منظور از موقیعت مکانی استراتژی انتخاب یک محدوده مناسب با قابلیت دسترسی آسان می باشد که امکان تردد را به این مکان به راحتی فراهم می نماید. همجواری با خیابان های اصلی و میادین اصلی شهر در محبوبیت یک مجتمع تجاری بسیار اثر گذار می باشد.

طراحی اصولی ومعماری درونی

پارامترهای طراحی یک مجتمع تجاری از دیگر فاکتورهایی است که باید همیشه مد نظر داشت. در واقع معماری داخلی کالبد یک مجتمع تجاری است که مشتریان را به خود جذب می کند. وجود فروشگاه های بزرگ با ویترین های چشمگیر بر محبوبیت مجتمع های تجاری می افزاید. طراحی فضای داخلی باید به گونه ای باشد که بتوان آن را از یک ساختمان اداری کاملاً متمایز نمود. همچنین تعبیه نمودن المان های جذاب همچون حوضچه ها، فضای سبز و طراحی های زیبا و کاشی کاری های مدرن در گوشه و کنار ساختمان بر جذابیت آن به شدت می افزاید.

مرکز بین المللی مجتمع های تجاری انواع مراکز خرید تجاری را این گونه معرفی نموده است

مساحت زیر بنا و پارکینگ اختصاصی

وجود زیربنای کافی و اختصاص دادن فضایی محفوظ و امن به عنوان پارکینگ از دیگر ویژگی های یک مجتمع تجاری موفق است.

ترکیبی از کسب و کارهای ایده آل

وجود تنوع در کسب و کارهای موجود از فاکتورهای موثر در جذب مخاطب و افزایش محبوبیت مجتمع تجاری در نظر گرفته می شود. دامنه و عمق خدماتی که یک مجتمع تجاری به شهروندان ارائه می دهد باعث استفاد حداکثری از پتانسیل های تجاری مجتمع در جذب مصرف کنندگان می باشد.

چگونگی ساخت یک ملک تجاری

ساخت یک ملک تجاری نظیر مجتمع های تجاری، مراک خرید و پاساژها مشروط به رعایت الزامات خاصی به منظور اطمینان از ایمنی و پایدار بودن کلیت ساختمان نهایی است. توجه داشته باشید که ساختمان های تجاری در هر طیف و کاربری که قرار داشته باشند- به منظور حفظ یکپارچگی، ساختارها و استاندارد های ایمنی- معمولاً تحت نظارت های سالانه قرار می گیرند.

رعایت الزامات ابتدایی

جستجو در مورد نوع کاربری، زمینی که قصد ساخت مجتمع تجاری خود را درون آن دارید، امری ضروری تلقی می شود. این کار شما را نسبت به مناسب بودن این زمین برای هدف مد نظر مطمئن می کند. کسب تاییدیه تجاری بودن زمین و این مسئله که طبق قوانین منطقه ای، زمینی مسکونی محسوب نمی شود به علاوه این که زمین هیچ نوع شروطی که مانع از ساخت و ساز تجاری در آن می شود را ندارد و همچنین انجام مطالعه ای از نظر توجیه اقتصادی به منظور اطمینان از این که آیا این مکان برای دایر کردن یک مجتمع تجاری ایده آل است یا خیر، از جمله این موارد هستند. اگر به دنبال احداث پروژه ای بزرگ هستید به یک نقشه بردار جهت نقشه برداری ، آزمایش خاک و سایر شرایط فیزیکی زمین به منظور اطمینان از پایداری آن نیاز خواهید داشت.

چگونگی ساخت یک ملک تجاری

برنامه های نقشه کشی

یک معمار به منظور تهیه نقشه ساختمان مجتمع تجاری به همراه طراحی تمامی اجزای موردنیاز را استخدام کنید. طرح ها ی معمار نه تنها باید حاوی جزئیات داخلی مد نظر سفارش دهنده باشند، بلکه باید تمامی مختصات فنی نشان دهنده اجزای ساختاری نظیر طرح های مربوط به کف ساختمان، سیستم های الکتریکی، برق و روشنایی، سیستم لوله کشی، تهویه و اطفاء حریق را نیز پوشش دهند. جزئیات دیگر این طرح در رابطه با فناوری سبز است که بهتر است در ساختمان اتخاذ شوند.

کسب جواز ساخت

ابتدا به دنبال شماری از اسناد و عوارض تعیین شده بروید و سپس طرح ساختمانی خود را به همراه درخواست تان جهت اخذ مجوز ساخت، لوله کشی و اقدامات برقی تسلیم مراجع ذی صلاح محلی کنید. شما همچنین نیازمند پر کردن پرسشنامه ای در رابطه با استفاده از مواد اولیه خطرناکی نظیر سرب و آزبست هستید. حوزه های منطقه بندی، بازرسی و خدمات محیطی همگی درخواست شما را به منظور ارزیابی رعایت کدهای ساختمانی و سایر قوانین قابل اجرا قبل از صدور مجوز بررسی خواهند کرد.

انتخاب پیمانکار

برای ساخت یک مجتمع تجاری پیمانکاری را انتخاب کنید که نه تنها قادر به تحویل ماهرانه و به موقع پروژه باشد، بلکه نسبت به فناوری های جدید به منظور جلوگیری از هر گونه تاخیر ممکن نیز از خود مهارت های لازم را نشان دهد. پیمانکار را بر حسب شهرت آنان و حضورشان در انجمن های حرفه ای، کسب مجوز، بیمه و ضمانت ارزیابی کنید. به علاوه به موضوع قیمت گذاری و گواهی نامه های آنان در بخش صرفه جویی انرژی نیز توجه داشته باشید. دانش پیمانکاران نسبت به کدهای ساختمانی و الزامات ساختمان های تجاری نظیر امکان دسترسی برای افراد ناتوان را بررسی کنید، و در نهایت پیمانکار را در محل کار با مواردی نظیر حصارهای موقتی، علائم مسدود کردن پیاده رو ها و شیوه های صحیح برای کاهش میزان خسارت احتمالی به افراد ثالث بسنجید.

اطمینان از بازرسی دوره ای

بازرسی های دوره ای در پایان هر مرحله از ساخت را به منظوراطمینان از رعایت استانداردهای ایمنی و سلامت در ساختمان برنامه ریزی کنید. اندازه، ابعاد و پیچیدگی پروژه معمولاً تعداد موردنیاز بازرسان را مشخص می نماید. ارتباط با حوزه بازرسی از وظایف شما محسوب می شود و یک بازرس باید تمامی مراحل تا زمان تکمیل پروژه را تایید کند .در صورتی که بازرسی های دوره ای از سوی شما به خوبی انجام نگرفته باشد یک ساختمان قادر به کسب مجوز پایان کار نخواهد بود.

دستاوردهای جدید در مجتمع های تجاری

محصولات، تکنیک های وفرآیندهای جدید همواره در زمینه ساخت و ساز و با هدف بهبود کیفیت، کاهش هزینه های کلی و کاهش زمان برای افتتاح و شروع به کار یک مجتمع تجاری توسعه یافته اند. همگی می دانیم افتتاح زود هنگام مجتمع تجاری به توسعه و رشد سریع تر جریان نقدی می انجامد و دستاوردهای جدید در زمینه ساخت و ساز از کاربرد مواد جایگزین و سیستم های پیش ساخته تا مواد جایگزین سازگار با محیط زیست متفاوت است. این موارد علاوه بر بهبود مجتمع تجاری از دیدگاه ساختاری، باعث توسعه آن از دیدگاه عملیاتی نیز می شوند. ارزیابی محصولات، فرآیندها و تکنیک های جدید ساخت و ساز، یکی از گام های مهم به هنگام توسعه یک مجتمع تجاری جدید محسوب می شوند.

در هنگام کاربرد محصولات و تکنیک های جدید ساخت و ساز دو گام مهم پیش روی شما قرار دارد. اولین گام تضمین این موضوع است که درک عمیقی از اهداف اصلی پروژه برای خود ترسیم کنید. لازم است مسائل اقتصادی آن مورد توجه قرار گیرد و در هنگام طراحی، ساخت و راه اندای مجموعه سر و سامان داده شود.

گام دوم صرف زمان جهت درک و شناسایی محصول یا روند کار است و در نهایت ارزشی که در پیشرفت کار شما ایجاد می کند. برخی فرآیندها به قدری جدید هستند که تعداد اندکی مشاور و پیمانکار برای درک و شناسایی آنها وجود دارند. زمانی که طراحان، پیمانکاران و حتی کاربران درک درستی از محصولات یا رویکردهای جدید ساخت و ساز ندارند، احتمال ایجاد درک کامل از آنها در طرح پروژه نیز به طور چشمگیری کاهش می یابد

زمان

پروژه های ساخت و ساز مجتمع های تجاری جدید باید دارای طرح مطلوب و هماهنگ باشند تا طبق جدول زمان بندی پیش بروند. وقتی توسعه و پیشبرد یک پروژه با فرایندها و سیستم هایی آغاز می شود که از آنها اطلاع و آگاهی لازم کسب نموده اید، امکان توسعه برنامه ساخت و ساز فراهم خواهد شد که نسبت به زمان حساسیت دارند. سپس مصالح، سیستم های اصولی و فرآیندهای موثر بر جدول زمانی مورد ارزایابی قرار می گیرند.

هزینه

جای هیچ پرسشی نیست که در هنگام ملاحظه اهداف تجاری، هزینه توسعه یک مجتمع تجاری جدید اهمیت دو چندان می یابد. پیشرفت های تازه در زمینه ساخت و ساز می تواند از نظر مواد و کار، تاثیر مثبتی بر هزینه توسعه داشته باشند.

کیفیت

هر چه فناوری ها و سیستم های ساخت و ساز جدید تر باشند، کیفیت کلی مجتمع های تجاری تازه تاسیس و کیفیت عملیاتی بلند مدت آنها بهبود می یابد. به هر حال برای وقوع این رخداد جزئیات مربوط به طراحی مجتمع های تجاری جدید باید تا حد امکان در وضعیت مطلوب باشند تا بر کیفیت نهایی ساختار و عملکرد آن موثر واقع شود. اغلب درک نامناسب از سازگاری بلند مدت محصولات و مولفه های ساختاری قدیم و جدید، باعث بروز مشکل در مراحل ساخت و فرآیند حفظ و نگهداری در بلند مدت می شود.

دستاوردهای جدید در مجتمع های تجاری

5 نکته در ساخت یا بازسازی مجتمع تجاری

خواه مشغول ساخت یک مجتمع تجاری جدید هستید یا در حال بازسازی یک مجتمع تجاری قدیمی، پیشرفت در صنعت ساخت و ساز دارای تاثیر مثبت بر پروژه خواهد بود. در صورت اجرای درست پروژه، زمان مقرر در جدول زمان بندی کاهش می یابد و هزینه های عملیات بلند مدت و هزینه های نگهداری کمتر می شوند. در نتیجه جریان آزاد نقدینگی بیشتر می شود.

بگذارید از همین ابتدا با شما صادق باشیم. ساخت خانه رویایی تان با ساختن یک مجتمع تجاری از پایه و اساس متفاوت است و ساخت یک مجتمع تجاری مستلزم صرف زمان، پول هنگفت و دانشی بسیار بالا در امر ساختمان سازی می باشد. در یک پروژه ساخت مجتمع با یک گروه متخصص در زمینه ساخت و ساز همکاری داریم که روزانه با سهامداران کار می کنند تا کسب و کار خود را سر پا نگه دارند. برای این که با روند ساخت مجتمع تجاری بهتر آشنا شوید یکی از اعضای گروه ساختمان سازی Live oak Bank برای ما درباره ملاحظاتی صحبت می کند که یک سهامدار باید به آنها توجه داشته باشد. هر یک از این نکات نقشی کلیدی در پیاده سازی پروژه و ساخت موفقیت آمیز مجتمع تجاری دارد.

  • نکته یک: اطمینان حاصل کنید با فروشندگانی داد و ستد می کنید که به آنها اعتماد کامل دارید. داشتن رابطه ای صمیمی و صادقانه با فروشندگان، تضمین کننده معامله ای راحت و مطمئن است.

  • نکته دو: حواستان با جیبتان و بودجه ای که در اختیار دارید باشد. داشتن برنامه ای اصولی و دنبال کردن مو به موی آن برای تضمین موفقیت شما بسیار حیاتی است. حواستان را جمع کنید برای چه مواردی بودجه تان را صرف می کنید و معمولاً چند وقت یک بار متحمل صرف هزینه می شوید.

  • نکته سه: زمانی را به نظارت بر روند ساختمان سازی اختصاص دهید. از خودتان این سوال ها را بپرسید: آیا در ارتباط مستقیم با گروه ساختمان سازی هستم؟ اکنون پروژه ساخت مجتمع تجاری در کدام فاز قرار دارد؟ و آیا پیشروی این پروژه با برنامه ریزی های من مطابقت دارد؟ دانستن جواب این پرسش ها به روند ساخت مجتمع تجاری کمک خواهد نمود.

  • نکته چهار : اطمینان حاصل کنید که پیمانکاران شما دارای یک بیمه کاری اقبل اطمینان هستند. این امر نگرانی در باب اتفاقات ناگوار در حین کار را به شدت کاهش می دهد و از احتمال هر گونه طرح دعوی از جانب پیمانکاران جلوگیری می کند.

  • نکته پنج: نیازهای عمده و اصلی کار را پیش بینی و بر طبق آن بودجه ای که در اختیار دارید را تقسیم بندی کنید. نظارت بر چرخه عملکردتان از طریق تجزیه و تحلیل فاکتورها، صورت حساب های قابل دریافت و صورت حساب های قابل پرداخت در هر ماه به شما کمک می کند بودجه خود را به درستی صرف هزینه ها و از این طریق نیازهای پروژه مجتمع تجاریسازی خود را مدیریت کنید.

بزرگترین مجتمع های تجاری جهان

مراکز خرید یا مجتمع های تجاری امروزی شکل مدرن بازارها و پاساژهای قدیمی هستند که مجموعه ای از فروشگاه های خرده فروشی را در خود جای داده است. برخی از بزرگترین و معروف ترین مجتمع های تجاری که سر انگشت هنر و تکنولوژی بر آنها نقش بسته است عبارتند از:

بزرگترین مجتمع های تجاری جهان

مرکز خرید وست ادمنتون در کانادا

این مجتمع تجاری بزرگترین مرکز خرید در آمریکای شمالی محسوب می شود که در استان آلبرتا کانادا واقع شده است. این مجتمع تجاری در سال 1959 افتتاح شد و تا سال 2004 بزرگترین مرکز خرید جهان به شمار می رفت. وجود 800 فروشگاه، 2 هتل و بیش از 100 سالن غذاخوری این مجموعه عظیم را در جهان بی همتا نموده است. از نکات جالب توجه این مجتمع تجاری وجود پارک آبی، بزرگترین شهربازی سر پوشیده و یک قلعه یخی می باشد.

نیو ساوت چاینا مال در چین

این مجتمع تجاری که در حال حاضر بزرگترین مرکز خرید جهان محسوب می شود در دونگوان چین واقع شده است. این مرکز عظیم دارای هفت بخش است که بر اساس شهرهای بین المللی ساخته شده است. توجه داشته باشید که این مجتمع تجاری به دلیل خالی ماندن بسیاری از فروشگاه هایش به شدت لطمه دید ولی پس از آن با رونقی منطقی مواجه شده است.

اس ام مال آسیا

این مجموعه مدرن در مترو مانیلا فلیپین واقع شده و دارای چهار ساختمان تجاری بزرگ است. این مرکز خرید که در سال 2006 افتتاح شده است دارای یک تراموا می باشد که امکان تردد خریداران را تسهیل می کند. وجود یک سینمای سع بعدی و زمین اسکیت روی یخ از جاذبه های دیدنی این مجتمع می باشد.

اس ام مال آسیا

بلاگ های اخیر

آخرین بلاگ وندور لیست ایران