مناسب ترین دیوار پوش بیمارستانی

مناسب ترین دیوار پوش بیمارستانی

دیوارپوش یکی از مهم ترین اجزای ساختمان بیمارستان است و اهمیت آن در جلوه بخشی به اتاق ها و فضای کلی بیمارستان بر هیچ کس پوشیده نیست. یکی از تاثیرگذارترین عناصری که می توانید به عنوان دکوراسیون بیمارستان از آن استفاده کنید انتخاب دیوارپوش است. با استفاده از دیوارپوش مناسب، به بیماران حس آرامش و تمیزی را القاء می کنید و اجازه می دهید که نور اتاق انعکاس زیبایی داشته باشد. امروزه دیوارپوش های بیمارستانی با طرح و رنگ های مختلف برای انواع سلیقه ها در بازار موجود است. دیوارپوش ها توانایی ایجاد تغییرات حیرت انگیزی را دارند . مدل دیوارپوش های بیمارستانی باید به گونه ای باشد که محیطی زیبا و آرامش بخش را برای بیمار به ارمغان بیاورد و از آلودگی ها ممانعت نماید. جنس دیوارپوش بسیار اهمیت دارد؛ از یکسو دوام و زیبایی و از سوی دیگر مقرن به صرفه بودن آن از اولویت های انتخاب محسوب می شوند. اگر دیوارپوش اشتباه انتخاب شود چه برای اتاق بیمار و چه برای سالن پذیرش بیمارستان، هر چه برای زیبایی بیمارستان خود رشته بودید پنبه خواهد شد! یکی از کاربردهای اصلی دیوارپوش در فضای اتاق های بستری بیمارستان ایجاد یک محیط نشاط بخش است. در حقیقت دیوارپوش وسیله ای است که هم نور فضای داخل را منعکس می کند و هم فضای داخل را به به یک مکان راحت و دنج تبدیل کند. در ادامه با انواع دیوارپوش های بیمارستانی آشنا می شوید.

دیوار پوش بیمارستانی چیست؟

یکی از مصالح ساختمانی دیوارپوش است که از ارکان اصلی ساختمان بیمارستان محسوب می شود و جنس آنتی باکتریال بودن آن اهمیت به سزایی در زمینه ی رعایت بهداشت و کنترل آلودگی ها دارد.

یکی از اولین چیزهایی که در اتاق بیمارستان نظر هر مراجعه کننده ای را به خود جلب می کند دیوار پوش آن است. اگر دیوارپوش های بیمارستان ها فرسوده و کهنه شده باشند، یا لکه های رنگ غیر متعارف روی آن ها به چشم بخورد و یا حالت تبله شده به خود گرفته باشند، همه ی این عوامل به طور کلی تأثیری منفی از بیمارستان برجای خواهند گذاشت. هنگام ساخت مراکز درمانی همچون بیمارستان ها و کلینیک ها، بهداشت و پاکیزگی در اولویت است. بنابراین ، اگرچه شما می توانید یک کادر پزشکی عالی داشته باشید که به نوبه خود در تمیز نگه داشتن محیط اطراف نهایت تلاش خود را می کنند، اما برای تأمین بهداشت محیط به چیزهای بیشتری نیاز است. اینجا سخن از محیط بیمارستان - سقف و دیوارها می باشد که باید برای شیوع عفونت کاملاً نامطلوب باشد و هیچ فرصتی برای رشد باکتری ها فراهم نکنند.

دیوار پوش بیمارستانی چیست؟

اهمیت دیوارپوش در طراحی داخلی بیمارستان

طراحی و معماری مراکز بهداشتی، بیمارستان ها و خدمات درمانی می تواند در بهبود سلامت و حیات بیمار موثر باشد. نگرش جدید درباره طراحی داخلی، از دیدگاه سنتی معطوف به فضاهای یکنواخت و کسل کننده فاصله گرفته و به استفاده از رنگ و نور در فضا توجه دارد. بدین طریق، فضای این مراکز می تواند در خلق و خوی بیمار و تصویر ذهنی بیمار از شرایط جسمانی خود موثر باشد. در حقیقت، این موضوع می تواند به بیماران کمک کند تا سریع تر بهبود یابند.

در گذشته طراحی این مراکز، در رابطه با درمانگران تمرکز و توجه بیشتری داشت تا این که بخواهد نیازهای روحی و روانی خود بیماران را در نظر آورد. بسیاری از تصمیماتی که در رابطه با طراحی و اجرای این طرح ها صورت می گرفت، عاملی تعیین کننده جهت ارائه بالاترین سطح خدمات درمانی در بخش های مختلف بیمارستان بود. امروزه این ساختمان ها نه تنها بر بُعد توانمندی، قابلیت بالا و به نمایش گذاشتن زیبایی در طراحی و معماری خود تمرکز دارند، بلکه دارای ویژگی های کاربردی ویژه ای نیز هستند.

مشخصه های معماری داخلی بیمارستان ها همچون نور طبیعی، دیوار پوش و کف پوش مناسب، ایجاد اتاق هایی تمیز و مرتب برای بیماران در ایجاد تجربه ای مثبت برای بیماران نقش به سزایی بازی می کنند.

اهمیت دیوارپوش در طراحی داخلی بیمارستان

ویژگی های دیوارپوش های بیمارستانی

رعایت مسائل بهداشتی در مناطقی که بهداشت در آن بسیار مهم است یکی از دغدغه های مسئولین چنین واحدهایی می باشد. مناطقی مانند بیمارستان ها ، کلینیک ها، درمانگاه ها و .... از جمله مکان های یاد شده است که رعایت بهداشت در آنجا بسیار مهم و حیاتی است. برای داشتن یک محیط کاملاً استریل باید دیوارپوش هایی آنتی باکتریال نصب شوند. این دیوار پوش ها باید کاملاً ضد آب باشند، به این معنی که برای کنترل عفونت مناسب بوده و محیط خشک آن، رشد هر گونه باکتری و میکروب را سرکوب نماید. توجه داشته باشید دیوارپوش ها باید به گونه ای انتخاب شوند که با استفاده از تمیزکننده های صنعتی و ضد عفونی کننده های شیمیایی، به راحتی بتوان این پوشش ها را تمیز کرد. از مهم ترین ویژگی های دیوارپوش های بیمارستانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

آنتی باکتریال بودن

مهم نیست پیکربندی معماری بیمارستان شما چه باشد. پانل های دیواری یا هر نوع دیوارپوش بیمارستانی که قرار است نصب شوند باید آنتی باکتریال باشند. همچنین قابلیت شستشوی آسان با مواد جرم گیرهای بهداشتی و مواد ضد عفونی کننده قوی را داشته باشند. در حقیقت برای محیطی عاری از هر گونه آلودگی باید از دیوارپوش های تکنولوژی نانو استفاده نمود. این گونه دیوراپوش ها، آنتی باکتریال هستند. به طورکلی برای دریافت مجوز از وزارت بهداشت استفاده از مصالح ساختمانی آنتی باکتریال اجباری است .

ضد خش و ضد آسیب بودن

بیمارستان مکانی پر رفت و آمد است بنابراین باید دیوارپوش ها از جنس ضد خش و محکم باشند تا در صورت برخورد وسایل پزشکی یا تخت های بیمارستانی مشکلی به وجود نیاورد. علاوه بر این دیوار پوش ها باید نسبت به نفوذ مواد شیمیایی، آب، رطوبت و حرارت کاملاً مقاوم باشند.

عایق صوتی و حرارتی بودن

از آنجایی که در بیمارستان، بیمارها تمایل دارند در مکانی آرام استراحت کنند و دکترها یا پرستارها باید روی کارشان به خوبی تمرکز کنند؛ بسیار مهم است که دیوارپوش انتخابی نسبت به جذب صدا از کیفیت بالایی برخوردار باشد و از انعکاس صدای محیط تا حد زیادی بکاهد و محیط بیمارستان را برای بیماران و پرسنل کاملاً آرام نماید. از سوی دیگر باید بتواند از هدر رفت گرما در روزهای سرد زمستان جلوگیری کند.

نصب آسان

به طور کلی دیوار پوش بیمارستان باید به راحتی قابلیت نصب داشته باشد. بسیاری از دیوارپوش های امروزی به سرعت و طی مدت زمان کوتاهی نصب و اجرا می شوند. و پس از نشست چسب، آنقدر محکم خواهند بود که از انبساط یا انقباض دیوارپوش جلوگیری می کند.

ضد خش و ضد آسیب بودن

دیوارپوش های PVC

این مدل دیوارپوش از قیمت منطقی برخوردار است و نصب سریع و مقرون به صرفه آن مناسب بسترهای بیمارستانی می باشد. دیوارپوش های پی وی سی بسیار رایج هستند زیرا در مقابل رطوبت و حرارت بالا بسیار با دوام می باشند. از سوی دیگر، طول عمر بالای این نوع دیوار پوش بسیار مقرن به صرفه است چرا که تازگی و جذابیت ظاهری خود را به خوبی حفظ می نماید. خاصیت آنتی باکتریال این محصول قابل ستایش است و محیط بیمارستان را بسیار استرلیزه و تمیز نگاه خواهد داشت. این مدل دیوارپوش حمل آسانی دارد و نصب راحت آن سرعت کار را بسیار بالا می برد.

دیوارپوش های سنگی

از گذشته های دور، استفاده از سنگ های طبیعی در مراکز درمانی همچون بیمارستان ها بسیار رایج بوده است. متریال سنگ به دلیل شستشوی آسان و زیبایی و آرامشی که به محیط القا می نمود بسیار موردتوجه معماران قرار داشته است. معمولاً دیوارهای بیمارستان های قدیمی تا نیمه سنگ بودند و از نیمه به بالا با گچ و رنگ های سفید یا سبز طراحی می شدند. در واقع به هر نوع سنگی اعم از مصنوعی یا طبیعی که بر روی دیوار نصب شود دیوارپوش سنگی گفته می شود. این دیوارپوش ها که دکوراتیو نیز خوانده می شوند رایج ترین نوع استفاده شده در طراحی و معماری ساختمان های ایرانی محسوب می شوند. استفاده از سنگ مرمر و گرانیت به عنوان متریال طبیعی بر روی دیوارهای بیمارستان بسیار رایج بوده است اما امروزه با تحول در بخش معماری داخلی، استفاده از ماربل شیت که نوعی دیوارپوش سنگی مصنوعی است و در طرح ها و رنگ های مختلف موجود می باشد بسیار موردتوجه قرار گرفته است.

دیوارپوش های سنگی

استفاده از گچ بری در نمای داخلی بیمارستان

گچ به دلیل داشتن خاصیت شکل پذیری، چسبندگی، رنگ مطلوب، کاربرد آسان، فراوانی و ارزانی، کاربردهای فراوانی در هنرهای تزیینی، به ویژه صنایع و هنرهای وابسته به معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون دارد. اندود کردن دیوارها و سطوح داخلی ساختمان ها از دیگر کاربردهای هنر گچ بری است. هنر گچ بری در هر منطقه و هر دوره زمانی، شکل و شیوه مخصوص به خود را داشته و در هنر باستانی و سنتی ایران نیز دوره های مختلف تاریخی را با تفاوت هایی در ویژگی های کمی و کیفی پشت سر گذاشته است. این هنر در حال حاضر هم در معماری سنتی ایرانی و هم در بناهایی که به شیوه های غربی طراحی و ساخته می شوند، هم به عنوان تکنیکی کاربردی و هم به عنوان هنری تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد و ساختمان بیمارستان ها نیز این قضیه مستثنی نیستند. در برخی ساختمان های قدمی بیمارستانی از هنر گچ بری برای تزئین سقف از گچ بری استفاده می شده است که این امر بر ایجاد فضایی زیبا و محیطی مطلوب برای حفظ آرامش بیمار بسیار حائز اهمیت می باشد.

بلاگ های اخیر

آخرین بلاگ وندور لیست ایران