طراحی و اجرای دکوراسیون رستوران ها و کافه

طراحی و اجرای دکوراسیون رستوران ها و کافه

منظور از رستوران های بزرگ و کافی شاپ های خوش نقشه، سازه هایی است که بر خلاف ساختمان های دیگر برای مقاصد تجاری و کسب درآمد در صنعت غذا طراحی شده اند. طراحی مناسب رستوران و کافی شاپ ها میتواند الهام بخش مشتریان و حتی پرسنل این مجموعه ها شود و تجربه ی مناسبی را برای آنان رقم زند. باید ساختمان و دکوراسیون رستوران ها را به گونهای طراحی کنیم که بیشترین به رهوری، کیفیت و صرفه جویی مالی را به دنبال داشته باشد. ارتقای طرح رستوران نه تنها میتواند به آشپزان هنگام تهیه غذا یاری برساند و به خدمه ی آشپزخانه حس خودمانی بدهد؛ و بر رضایت مشتریان بیفزاید، بلکه همچنین میتواند به شما کمک کند تا در طولانی مدّت از لحاظ مالی صرفه جویی بیشتری داشته باشید.

تأثیر طراحی داخلی رستوران بر جذب مشتریان

حتماً اصطلاح اولین نگاه را شنیده اید. اولین نگاه، به معنای قضاوتی است که افراد در پنج ثانیه اول برخورد خود با شخص یا مکانی ابراز میکنند. تأثیر اولی های که از دیدن یک فرد یا مکان جدید دریافت میکنید، تا مدتهای طولانی بعد از آن باقی خواهد ماند. وقتی وارد یک رستوران یا کافی شاپ میشوید، در وهلهی اول این طراحی داخلی آن است که تصمیم شما برای غذا خوردن در آنجا را رقم میزند. یک سالن دلگیر و تاریک، معرف فضایی نه چندان دلچسب خواهد بود. اگر مایلید مشتریان شما اوقات خوبی را تجربه کنند، یکی از بهترین راهها داشتن یک طراحی فوق العاده است که البته کار خیلی سختی هم به شمار نمیاید. مطمئن هستیم وقتی به طراحی داخلی میاندیشید، یک نوسازی پرهزینه، با کفپوش هایی از جنس چوب مرغوب، کاغذ دیواریهای گران قیمت و دیگر لوازم با ارزش در نظرتان مجسم میشود. ولی بهتر است بدانید میتوان تنها با ایجاد تغییراتی جزئی و سریع تجربهای بهتر را برای مشتریان خود رقم زد، به طوری که تا مدتها در ذهن آنان باقی بماند. مواردی همچون نورپردازی سالن میتواند مایه استرس یا آرامش افراد شود.

تأثیر طراحی داخلی رستوران بر جذب مشتریان

فضای رستوران

داشتن فضای کافی در سالن پذیرایی رستوران برای مشتریان از مهمترین قسمت های یککافی شاپو رستوران محسوب می شود. اگر بهترین غذا و خدمات را داشته باشید اما فضای استاندارد برای نشستن مهمانان نداشته باشید، این امر باعث نارضایتی مشتریان شده و طبیعتاً از تعداد مشتریان کسر خواهد شد. فضای مورد نیاز برای هر صندلی حدودا ً 5/1 متر مربع می باشد. یعنی برای داشتن 60 عدد صندلی، نیاز به 90 متر مربع فضا دارید. فراتراز بوی اشتها آور، چیدمان آشپزخانه صنعتی می تواند دیگر حواس مشتریان را مورد توجه قرار دهد. به عنوان مثال نمایشگاه آشپزخانه ، به مشتریان اجازه می دهد تا هر آنچه اتفاق می افتد را مشاهده نمایند . صرف نظر از طرح نهایی، انعطاف پذیری طراحی برای هر آشپزخانه تجاری مهم است. تغییر در مدیریت یا گرایشات مواد غذایی می تواند به طور کامل منو و به تبع تجهیزات و نحوه چیدمان آن ها را تغییر دهد. فراتر از آن، مطمئن شوید که تجهیزات می توانند به راحتی برای تمیز کردن جابه جا شوند .

فضای رستوران

نورپردازی رستوران و کافی شاپ

اگر بدانید بخش اعظم طراحی داخلی یک رستوران بستگی به سیستم نورپردازی آن دارد، تعجب میکنید. گذشته از کاربرد اصلی آن، نورپردازی یکی از مهمترین فاکتورها برای بزرگ نمایی فضاها به شمار می آید. هم نور طبیعی و هم مصنوعی قادرند فضایی غیر واقعی را به تصویر بکشند. باید به دنبال راههایی بود تا نورطبیعی را به سالن های تاریک تر کشاند. سالن هایی که نور کافی ندارند، دلگیر به نظر میرسند. ضمن این که آینهها به بزرگنمایی سالن هم کمک میکنند. نورپردازی مصنوعی هم یکی دیگر از این روشهاست. ترکیب رنگهای ملایم دیوارها با نورهای گرم، فضایی جالب به وجود میآورند. میتوان از نورکم برای اتاق خواب و نور زیاد در اتاق کار استفاده کرد. با به کارگیری قوانین محیط زیستی، میتوانید با سرمایه گذاری روی تکنولوژیهای نورپردازی، ضمن صرفهجویی در هزینه ها به بهبود وضعیت تکنولوژی رستوران خود کمک کنید.

نورپردازی رستوران و کافی شاپ

طرح آشپزخانه رستوران: نکات صحیح طرّاحی

از سوی دیگر، آشپزخانه یکی از رکن های اساسی یک رستوران است و دارای ویژگی های صنعتی می باشد. آشپزخانه صنعتی با توجه به کار بردن کلمه صنعتی تفاوت بسیاری با آشپزخانه خانگی ما خواهد داشت. در یک آشپزخانه صنعتی به میزان زیادی غذا آماده سازی و طبخ خواهد شد که این خود نشان دهندهی حساسیت و وقت در میزان بالای سرویسدهی است. در یک آشپزخانه صنعتی که محل سرویس دهی به کافی شاپ و رستوران و فست فود و... می باشد، هر مساله ایی جایگاه جدید پیدا خواهد کرد. به طور مثال در این مقیاس بزرگ باید ذائقه افراد و سلیقه ها و کیفیت را در نظر گرفت که به طبع تمام موارد ذکر شده نیازمند فضایی برای آماده سازی میباشد و لذا با تمام تجهیزات خانگی نمیتوان این حجم زیادی از غذا را تهیه و طبخ نمود و در اینجاست که صنعتگران و طراحان به فکر طراحی آشپزخانه صنعتی برآمده اند که باعث سهولت در آماده سازی خواهد شد. طراحی درست و متناسب تاسیسات و تجهیزات تهیه و توزیع غذای گرم و سرد در مجتمع های بزرگ خدماتی همچون هتل ها، رستوران ها، بیمارستان ها، فرودگاه ها، ساختمان های اداری و ... همواره یکی از دغدغه های کارفرمایان و مهندسین مشاور می باشد. اگر یکآشپزخانه صنعتیبه صورت استاندارد و صحیح طراحی شده باشد، این امتیاز ویژه را دارد که کارمندان میتوانند بدون برخورد با یکدیگر یا وسایل، به آسانی کار آشپزی را انجام دهند. پر واضح است که این امر، موجب افزایش سرعت کار در آشپزخانه و در نتیجه افزایش راندمان کاری و از همه مهمتر کاهش ساعت انتظار مشتری در رستوران می باشد.

واژه ارگونومی آمیزه ای از دو واژه ارگوبه معنای کار و نوموسبه معنای قانون و قاعده طبیعی مشتق شده است و در لغت به معنای قوانین طبیعی كار است. هدف اصلی علم ارگونومی طراحی است كه سعی دارد دستگاهها، محیط كار و مشاغل را با توجه به توانائیهای جسمی و فكری، محدودیتها و علایق انسانها طراحی نماید. با توجه به حجم بالای کار در یک آشپزخانه صنعتی، توجه بهارگونومیدر طراحی آشپزخانه صنعتی میتواند تاثیر به سزایی در کاهش خستگی کارکنان و آشپزها داشته باشد . در یک پیکربندی کاملاً ارگونومیک،تجهیزات آشپزخانه صنعتیبا توجه به آنچه راحت ترین و کارآمدترین حالت برای سرآشپز و کارگران آشپزخانه فراهم آورده شده باشد چیده شده اند که معمولاً مصرف انرژی کارآمد در این روش از اهمیت بالایی برخوردار نیست . تا زمانی که تجربه شکست در یک آشپزخانه صنعتی با طراحی غلط را تجربه نکنید اهمیت طراحی آشپزخانه صنعتی ، برای شما نمایان نمی گردد. وقتی برای طراحیآشپزخانه صنعتیتفکر می کنید، چند عامل مهم را در نظر بگیرید:

طرح آشپزخانه رستوران: نکات صحیح طرّاحی

ابعاد آشپزخانه تان را تخمین بزنید

سرآشپزها و خدمهی آشپزخانه باید در محیطی امن و ارگونومیک کار کنند، بدین معنا که طرّاحی فضا باید کارایی و بهرهوری لازم را مهیا کند تا میزان تحرک، منابع کاری و زمان تلف شده به حداقل مقدار خود برسد و از لطمات، آسیب و حوادث بد در محل کار جلوگیری به عمل آید. یک رستوران استاندارد با آشپزخانه ی ارگونومیک راه حلهایی هوشمندانه را از لحاظ وسایل و ابزار کار و محیط کاری مهیا میسازد. در چنین محیطی محل وسایل مخصوص سرآشپز به گونهای طراحی شده است که متناسب با کار و روش کاری فرد او باشد.

استانداردهای تجهیزات مدرن

وقتی به تجهیزات رستوران میرسیم، مسئله جدّی میشود. تجهیزات و ابزار شما باید از لحاظ کیفیت، مقاومت، کارایی و بهرهوری بهترین باشد. بررسی و کاوش رستورانهای مدرن مشخصاً میتواند در دراز مدت موثر باشد و به جای استفاده از کالاهای قدیمی و کارکرده باید از آنها استفاده کرد. از خرج کردن برای ابزار و وسایل آشپزخانه رستوران یا کافی شاپ خود ابایی نداشته باشید.

تجهیزات اوّلیه شامل این موارد میشود: میز صندلی های راحت و شیک، ظروف با دوام و زیبا، میزهایی برای تهیه غذا، یخچالها، فریزرها، ماشینهای یخ ساز، کابینتها، قفسهها و کشوهای ظرفها. البته که به وسایل مورد نیاز برای پخت و پز حرفهای و ماشینهای ظرف شویی نیز نیازمندید.

وقتی صحبت از تجهیزات میکنیم، مهم است از لحاظ بهرهوری دستگاه به ستارههای انرژی روی دستگاه توجه کافی نمایید. وسایل آشپزی مدرن نه تنها با طول عمر بیشتر ساخته میشوند، بلکه با مصرف کمتر منابع و انرژی همراهند و از لحاظ مادّی نیز مقرون به صرفه هستند. با نظر به اینکه قیمت برق و آب روز به روز در حال افزایش است، اگر نتوانید در مصرف آنها صرفهجویی کنید، تجارت شما با مشکل روبه رو خواهد شد. برای آن که همواره در کار خود موفق باشید باید بتوانید محبوبیت خود را مدیریت کنید و این فرآیند مدیریت شماست که مشخّص خواهد کرد موفقیتتان دیرپاست یا خیر.

تهویه ی هوا و تعمیر و نگهداری

رستوران و کافی شاپ شما به سیستم تهویه مطبوع نیازمند است و باید بتوانید به راحتی از آن نگهداری کنید. برای مقابله با بخار، بو و مواد مختلف و ذراتی که در هوا منتشر میشوند، مهم است که از تهویه مطبوع بهره ببرید ثانیاً، تعمیرات روزانهی آشپزخانه را به حداقل برسانید. باید به راحتی کف اتاق و تجهیزات را تمیز کرد و هر تکه وسیله آشپزخانه باید جای مخصوص به خود را داشته باشد. طراحی رستوران بر آیندهی تجاری کارتان تأثیر خواهد گذاشت. از نکاتی که گفته شد در کار خود استفاده کنید تا مکانی کارآمد و کاربردی برای تهیهغذایتان داشته باشید و با رعایت این نکات میتوانید موفقیت دراز مدت کاری خود را تضمین کنید.

تهویه ی هوا و تعمیر و نگهداری

هنر سرویس دهی در رستوران ها و کافی شاپ ها

آداب و رسوم ملتها، تنوع رستورانها و غذاها، نوع وسایل پختوپز، مواد اوّلیه، نوع پخت، تکنولوژی و ابتکارات ملل مختلف، سرویس دهی ای گوناگونی به وجود می آورد و باعث میشود هنر سرویس دهی از یکنواختی خارج شود. امروزه، تلفیق انواع سرو غذا طرفداران بسیاری دارد و مردم کشورهای مختلف از فرهنگ کشورهای دیگر استقبال میکنند.

شهرهای بزرگ دارای رستورانها و کافی شاپ های متعددی هستند و در هر یک از آنها غذاهای مختلف با سروهای گوناگون ارائه میشود؛ برای مثال غذاهای دریایی، چینی، مدیترانهای، ژاپنی، ایرانی، فرانسوی، مکزیکی، یونانی، مجارستانی، ایتالیایی، هندی، لبنانی و یا طبخ غذاهای دودی که وسایل دیگری را برای سرویس دهی لازم دارد. پرسنل رستورانها باید بدانند غذایی که در رستوران آنها سرو میشود مربوط به کدام کشور است و نوع سرو آن چگونه انجام میشود؛ برای مثال باید بدانند میگو و ماهی را چگونه و با چه مخلفاتی سرو کنند.

زمانی که مشتری شما سفارش غذا میدهد تا هنگامی كه آن را امتحان کند از ظاهر و طعم غذا كاملاً بیاطلاع است. این تجربه میتواند خوب یا بد باشد. این خوب یا بد بودن به نحوهی برخورد و عملكرد كاركنان برمیگردد؛ در نتیجه آموزش پرسنل رستوران بسیار مهم است، زیرا با نوع عملکرد خود، تجربهی جدیدی را به مشتریان ارایه میدهند و نوع برخوردشان در رضایت مهمانان تأثیرگذار است.

یکی از موارد مهم در سرو غذا چیدمان میز است که باید نحوهی چیدمان آن به پرسنل رستوران آموزش داده شود. یک رستوران عالی به جز دریافت سفارش و تحویل غذا باید به جزئیات بیشتری توجه کند. قبل از شروع سرو غذا، هر میز غذاخوری باید با دقت آماده شده باشد. لوازم میز از جمله: رومیزی، دستمال سفره، نمکدان و فلفلپاش و سایر وسایل باید کاملاً آماده باشند. معمولاً از گلدان و شمعدان به شکلهای مختلف روی میزها در بیشتر رستورانها استفاده میشود. تمام این ظروف باید کاملاً تمیز باشند و مرتب شسته شوند. همینطور گلدانها باید هر روز با آب تمیز و سرد پر شوند و گلهای تازه در آنها گذاشته شود و یا گلهایشان به خوبی در فضای مناسب و خنک تا قبل از زمان سرویس نگهداری شوند. برای ماندگاری بیشتر و تازگی گلها میتوانید از مقدار بسیار کمی قند در داخل آب هر گلدان استفاده کنید. برای ایجاد حس خوشایند در مشتری از چیدمان متقارن روی میز استفاده کنید. چیدمان میز معمولاً برای افراد راستدست و در جهت عقربه های ساعت است.

در هر کشوری، مواد اولیه، مهارت، نوآوری و خلاقیت، تجهیزات و سیاستهای مدیریت، فرهنگها و نوع غذا متغیر است. بعضی از غذاها مثلاً اسپاگتی (غذای ایتالیایی) را همهی مردم کشورها میدانند باید دور چنگال چرخاند و صرف کرد یا پیتزا و جوجه کباب با استخوان را با انگشتان خورد. این نوع غذاها تقریباً در همه جا یکنواخت سرو میشود ولی سرو بعضی از غذاها را تغییراتی میدهند که بستگی به سلیقه کارکنان و مدیریت رستوران دارد؛ مثلاً حلوا را اغلب در یک بشقاب با یک قاشق سرو میکنند، بعضی در قطعات کوچک به صورت رولت در کاغذ مخصوص شیرینی سرو می کنند.

بلاگ های اخیر

آخرین بلاگ وندور لیست ایران